niedziela, 06 listopad 2016 21:23

Tajemnica dotyku

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tajemnica dotyku Tajemnica dotyku

Rodzice którzy nie okazywali czułości swoim dzieciom , cudownie reagują na wnuki. Głaszczą dotykają , całują, komitywa pełna.

Dobra wiadomość jest taka, że oznacza to iż po prostu potem możemy inaczej reagować ,inaczej swoją emocjonalność budować. To ,że zbyt rzadko przytulamy się w naszym dorosłym życiu no to niestety wynosimy to z domu, gdzie kontakt z rodzicami jest zazwyczaj powściągliwy no i nie dostajemy jako dzieci odpowiedniej porcji „głasków” we właściwym czasie.

Również zachodnia kultura nie grzeszy dotykiem, ludzie zazwyczaj są chłodni emocjonalnie. W naszej strefie klimatyczno kulturowej nie okazują sobie serdeczności poprzez dotyk, mało tego zazwyczaj tzw. chłodna inteligencja, a właściwie chłodna elegancja to obowiązkowy wzór. Wzór kojarzony właśnie z inteligencją, profesjonalizmie, taktem.

W ten oto sposób nie dopuszczamy do własnej przestrzeni dotyku drugiego człowieka. Zrezygnowaliśmy z rozwinięcia w życiu z jednego z naj, naj, najważniejszych i najmocniejszych zmysłów, bardziej sobie cenimy wzrok, ale w sytuacjach krytycznych to dotyk, to gest, to przytrzymanie ręki jest nie do zastąpienia.

Wyrośliśmy po prostu jako pokolenie niedotykalskich, albo pokolenia. Bo to nie od dzisiaj nie od dziesięciu, nie od trzydziestu lat się tak dzieje, ale sto, dwieście, a nawet tysięcy i więcej lat. Teraz mamy taką sytuację, że połowa Polaków nie radzi sobie psychicznie ze sobą. Być może jest to sytuacja braku dotyku, braku kontaktu, braku bliskości.

Czy da się z tym coś zrobić?

Tak!

Wrócić do siebie przez dotyk

Czytany 1340 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 styczeń 2017 11:59
Han

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

SoundCloud Master- Polska